Dünya Bankından zəlzələ zonasına yeni maliyyə vəsaiti
Dünya Bankı zəlzələ zonasında məşğulluğu qorumaq və regionda əlavə məşğulluq yaratmaq üçün biznesə 500 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə ayıracaq. Nazir Şimşək, "Fəlakətin bölgə iqtisadiyyatına mənfi təsirlərini azaldacaq və iqtisadi canlanmanı sürətləndirəcək işlərə əhəmiyyət veririk" dedi.
Türkiyənin müxtəlif sahələrdə uyğun və uzunmüddətli xarici maliyyə təmin etmək səyləri davam edərkən, zəlzələ bölgəsinə qaynaq axını dayanmadan davam edir.
Nazirlik tərəfindən zəlzələ bölgəsi üçün həyata keçirilən ikinci “Qeydiyyatlı Məşğulluğun yaradılması Layihəsi” Dünya Bankının İcraçı Direktorlar Şurası tərəfindən təsdiq edilib.
Sözügedən layihə çərçivəsində Dünya Bankı tərəfindən nazirliyin zəmanəti ilə Türk İnkişaf və İnvestisiya Bankı A.Ş.-yə (TKYB) 500 milyon dollarlıq maliyyə təmin ediləcək.
Layihədən Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Qaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa və Batman, Bingöl, Kayseri, Mardin, Niğlidə və Niğlidə daxil olmaqla 7 qonşu vilayət də daxil olmaqla zəlzələlərdən zərər çəkmiş 11 il faydalanacaq.
Layihə məşğulluğu qorumaq və əlavə məşğulluq yaratmaq üçün bu əyalətlərdə fəaliyyət göstərən KOBİ və iri müəssisələrin uzunmüddətli maliyyələşdirilməsini nəzərdə tutur.