Kriptovalyuta bazarı ilin birinci rübünü aktiv keçirdi. Bitcoin birinci rübdə 109 min dolları keçərək qiymət rekordu qırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp “Strateji Bitcoin Ehtiyatı”nın yaradılması haqqında fərman imzalayıb. Ağ Ev tarixində ilk kriptovalyuta sammitinə ev sahibliyi etdi.
İlin ilk üç ayında kriptovalyuta bazarında qiymət rekordlarının qırılması və ABŞ-da “Strateji Bitcoin Ehtiyatı”nın yaradılması ilə bağlı fərmanın imzalanması kimi mühüm hadisələr baş verib.
Kompilyasiyaya görə, kriptovalyutalar üç aylıq dövrdə dəyişkən bir kurs izlədi.
Ən yüksək bazar dəyərinə malik kriptovalyuta olan bitkoin yanvarda 109 min dolları keçərək qiymət rekordunu qırıb. Bununla belə, Bitcoin-in qiyməti daha sonra sürətlə azalmağa başladı və mart ayında 80.000 dollar səviyyəsindən aşağı düşdü. Bu dövrdə bir çox altkoin layihələri öz dəyərinin 50 faizindən çoxunu itirdi.
Donald Trampın bazarlara təsiri ABŞ prezidenti Donald Trampın bəzi addımları ilin birinci rübündə kriptovalyuta bazarındakı aktivlikdə həlledici olub.
Prezidentliyə namizədliyi dövründə ekosistemə müsbət yanaşan Tramp yanvarın 20-də vəzifəyə gəldikdən sonra iqtisadi idarəçiliyini "kripto-dost" adlardan formalaşdırıb. Tramp mart ayında "Strateji Bitcoin Ehtiyatı"nın yaradılması haqqında fərman da imzalayıb. Beləliklə, Bitcoin qızıl və neft kimi aktivlərlə yanaşı ABŞ-ın ehtiyatlarında özünü tapdı.
ABŞ prezidenti Tramp bu dövrdə Bitcoin ilə yanaşı Ethereum, Ripple, Solana və Cardano layihələrini də ehtiyatlara əlavə edəcəyini açıqlayıb.
İlk kriptovalyuta sammiti Ağ Evdə keçirildi Ağ Ev keçən ay ilk kriptovalyuta sammitinə ev sahibliyi etdi. Donald Tramp martın 7-də keçirilən sammitdə ABŞ-ı “dünyanın Bitcoin supergücü” və “planetin kriptovalyuta paytaxtı” etmək vədini yerinə yetirməyə çalışdıqlarını bildirib.
Sammitdə Ağ Evin süni intellekt və kriptovalyutası çarı David Sacks, ticarət naziri Hovard Lutnik, maliyyə naziri Skott Bessent, həmçinin kriptovalyuta bazarının aparıcı simaları, yüksək səviyyəli rəhbərlər və investorlar iştirak ediblər.
Sonrakı günlərdə ekosistemə dəstək mesajları verən Tramp xüsusi kriptovalyuta tədbirində iştirak edən ilk ABŞ prezidenti oldu.
Dövlət başçıları öz kriptovalyuta layihələrini işə salıblar ABŞ prezidenti Donald Tramp ilin birinci rübündə kriptovalyuta bazarına marağını daha da artırıb və “Trump” adlı kriptovalyuta layihəsinə start verib.
Tramp öz adını daşıyan kriptovalyuta layihəsini sosial media hesabında paylaşdıqdan sonra sözügedən aktiv sürətlə yüksələrək 15 milyard dollarlıq bazar dəyərinə çatıb.
“Tramp”dan dərhal sonra ABŞ prezidentinin xanımı Melaniya Trampın adına “Melaniya” adlı layihə işə salınıb.
Bu kriptovalyutaların ardınca Argentina prezidenti Javier Milei də sosial media hesabında “Tərəzi” adlı layihə ilə bağlı paylaşım edib.
Lakin zaman keçdikcə bütün bu aktivlərin qiyməti sürətlə aşağı düşdü. Bu kriptovalyutalar bir çox investorun itkisinə səbəb olub.
Kriptovalyuta bazarında ən böyük kiberhücumlardan biri mart ayında baş verib. Hücuma məruz qalan Bybit mübadiləsindən təxminən 1,5 milyard dollar dəyərində aktiv oğurlanıb.
Altcoin ETF müraciətləri davam edir Keçən il Bitcoin mübadiləsi fondlarının (ETF) təsdiqlənməsi ilə ənənəvi maliyyə sistemindəki fərdi və institusional investorlar söz mövzusu aktivlərə çıxış əldə etdilər.
İnstitusional tərəfdən böyük tələbat görən Bitcoin ETF-lərin ümumi dəyəri mart ayının sonunda 100 milyard dolları keçdi.
Bitcoin və Ethereum-dan sonra, BlackRock və VanEck kimi ABŞ-da yerləşən böyük investisiya şirkətləri də daxil olmaqla, ilin birinci rübündə Solana, Ripple, Cardano, Litecoin, Dogecoin və Hedera kimi altkoin layihələrində ETF üçün müraciət etdilər.
Türkiyədə ikinci dərəcəli tənzimləmələr qüvvəyə minib Türkiyədə kripto aktivləri üçün ilk qanunvericilik bazası 2025-ci ilin iyulunda yaradıldığı halda, ikinci dərəcəli tənzimləmələr keçən ay qüvvəyə minib.
İkinci dərəcəli tənzimləmələrlə kriptovalyuta birjaları kimi tanınan kriptovalyuta xidmət təminatçılarının yaradılması və əməliyyat prosesləri ilə bağlı prosedur və prinsiplər müəyyən edilmişdir.
Birjalar üçün minimum kapital limiti 150 milyon lirə, kriptovalyutaların saxlanması xidmətləri göstərəcək qurumlar üçün isə kapital limiti 500 milyon lirə olaraq müəyyən edilib.
Sirkulyarlar birjaların müştərilərin aktivlərini sığortalaması üçün yol açdı.
Birjalardan kriptovalyutaları siyahıya salmaq üçün üç nəfərdən ibarət listinq şurası yaratmaq tələb olunsa da, bu qaydalara riayət etmək üçün 30 iyun tarixinə qədər vaxt verilib.