Süni intellekt nəhəngi OpenAI maliyyələşdirmə üçün 40 milyard dollar
ABŞ-ın süni intellekt nəhəngi OpenAI, əvvəlki maliyyələşdirmə dövrünün dəyərini iki dəfədən çox artıraraq 300 milyard dollar dəyərində 40 milyard dollar vəsait topladı. Bu qiymətləndirmə ilə OpenAI dünyada ən yüksək qiymətləndirməyə malik şirkətlərdən biri oldu.
ChatGPT süni intellekt alətinin yaradıcısı OpenAI elan etdi ki, şirkət süni intellektin (AI-YZ) gələcək inkişafı üçün 300 milyard dollar dəyərində 40 milyard dollar yeni maliyyə vəsaiti əldə edib.
Ən böyük özəl texnologiya maliyyələşdirmə raundu Beləliklə, OpenAI 2024-cü ilin oktyabrında 157 milyard dollar dəyərində 6,6 milyard dollar cəlb edən əvvəlki maliyyələşdirmə raundunun dəyərini iki dəfə artırdı. Eyni zamanda, 40 milyard ABŞ dolları məbləğində yeni maliyyələşdirmə rekord səviyyəyə çatmış ən böyük özəl texnoloji maliyyələşdirmə mərhələsidir.
O, dünyada ən yüksək qiymətə malik şirkətlərdən biri oldu. 300 milyard dollarlıq qiymətləndirmə OpenAI-ni dünyanın ən yüksək qiymətli özəl şirkətləri sırasına qoyur.
ABŞ mətbuatında yer alan xəbərlərə görə, maliyyələşdirmə raunduna vençur kapitalı firması texnologiya investoru SoftBank rəhbərlik edib. Microsoft, aktiv menecerləri Coatue, Altimeter və Thrive da investorlar arasında idi.
Süni intellekt sahəsində texnoloji liderlik uğrunda bir çox şirkətlərlə, xüsusən də ABŞ və Çindən olan şirkətlərlə rəqabət aparan OpenAI yanvarın 22-də süni intellekt infrastrukturunu inkişaf etdirmək üçün “Stargate” adlı 500 milyard dollar dəyərində özəl sektor investisiya layihəsində də iştirak edəcək.