S&P Xiaomi-yə etimad səsi verdi: Kredit reytinqi yüksəldi
Beynəlxalq kredit reytinq agentliyi S&P Global Xiaomi-nin kredit reytinqini bir pillə yüksəldərək "BBB" səviyyəsinə qaldırdı. Qərar, şirkətin 2024-cü ildə istehlakçı elektronikası satışlarında güclü artımı və elektrikli avtomobil sektorunda perspektivli başlanğıcı ilə əlaqədardır. Kredit reytinqi üzrə proqnoz “stabil” olaraq qeyd edilib.
Beynəlxalq kredit reytinq agentliyi S&P Global, Çin mərkəzli texnologiya şirkəti Xiaomi-nin kredit reytinqini yuxarıya doğru yenidən nəzərdən keçirib. Qurumun verdiyi açıqlamaya görə, Xiaomi-nin kredit reytinqi bir pillə yüksəldilib, 'BBB-'dən 'BBB'yə yüksəlib.
Müsbət mənzərənin 2025-ci ilə daşınacağı gözləntiləri reytinqin artmasına səbəb kimi şirkətin 2024-cü ilə qədər istehlakçı elektronikası sektorundakı uğurlu performansı göstərilib. Açıqlamada satış həcminin artması və orta satış qiymətlərindəki artımın Xiaomi-nin güclü maliyyə perspektivini dəstəklədiyi bildirilib. Bu müsbət mənzərənin 2025-ci ilə qədər davam edəcəyinin gözlənildiyi də vurğulandı. S&P Xiaomi-nin yeni təşəbbüsü olan elektrikli avtomobil biznesini də qiymətləndirdi. "Şirkətin elektrikli avtomobil biznesi yaxşı başlanğıcdadır. Biznesin kritik kütləyə çatması bir neçə il çəksə də, biz Xiaomi-nin elektrikli avtomobil planlarını həyata keçirə bilməsi ehtimalının artdığını görürük", - bəyanatda deyilir.
Digər tərəfdən kredit reytinqinin proqnozu 'stabil' olaraq açıqlanıb.