Avropa Mərkəzi Bankını faizləri endirməyə məcbur edəcək məlumatlar
Avrozonada inflyasiya martda dörd ayın ən aşağı səviyyəsinə düşüb. Avropa Mərkəzi Bankının aprelin 17-də keçiriləcək iclası ərəfəsində bazarlar 65 faizlik faiz endirimi şansı ilə qiymət qoyur.
Avrozonada inflyasiya mart ayında gözləniləndən daha çox azaldı və bu, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) bu ay faiz dərəcələrini endirməyə davam edə biləcəyi ilə bağlı bazar spekulyasiyasını gücləndirib.
İnflyasiya son dörd ayın ən aşağı səviyyəsinə düşsə də, bəzi fundamental və xarici dinamikalar ECB-nin aprelin 17-də keçiriləcək iclasında qəbul edəcəyi qərarı çətinləşdirə bilər.Avrozonada illik inflyasiya ECB-nin hədəfinə yaxınlaşır Avrozonada illik inflyasiya ECB hədəfinə yaxınlaşır Bütün məlumatlar monetar genişlənmə üçün yer buraxmır. İllik inflyasiyanın tempi azalsa da, aylıq rəqəmlər fərqli mənzərə yaradır. İnflyasiya aylıq bazda bir ildə ən çox artarkən, baza inflyasiyası da bir əvvəlki ayla müqayisədə 2024-cü ilin mart ayından bəri ən yüksək səviyyəyə yüksəldi.
Bəzi sektorlarda qiymət təzyiqləri yüksək olaraq qalır.
Balanssızlıqlar davam edir Əmək haqqı artımı və daxili tələbatla əlaqəsi səbəbindən ECB tərəfindən yaxından izlənilən əsas tədbir olan xidmət inflyasiyası illik 3,7 faizdən 3,4 faizə düşüb. Bu nisbət 2022-ci ilin iyun ayından bəri ən aşağı səviyyədir. Ancaq aylıq yüzdə 0,4 artım azalmaqdan çox uzaq olduğunu göstərdi.