Bolqarıstandan Türk axınına: Avropanın enerji xəritəsi dəyişir
Bolqarıstanın energetika naziri bildirib ki, Ukrayna Rusiya tranzitini dayandırdıqdan sonra potensialı artırmaq üçün regional səylər çərçivəsində Balkan ölkəsi yaxın bir neçə həftə ərzində qaz şəbəkəsinin genişləndirilməsi layihəsinin tikintisinə başlayacaq.
“Bloomberg”in məlumatına görə, Bolqarıstan Rusiya qazını əvəz edəcək layihəyə başlayır. Bolqarıstanın energetika naziri Jecho Stankov bildirib ki, Bolqarıstan Şaquli Qaz Dəhlizi üçün şəbəkə operatorları ilə müqavilələr bağlamaq niyyətində olduğundan təbii qaza tələbat artır.
Bu marşrut Yunanıstandakı terminallardan şimala axan maye qazın Ukrayna və Moldovaya tranzit imkanlarını genişləndirir, həcmlər Macarıstan və Slovakiyaya qədər tələbatı ödəyir.
Stankov yaxın həftələrdə “Şaquli Qaz Dəhlizi”nin tikintisinə başlanılacağını açıqlayıb. Layihə Rusiyadan birbaşa qaz idxalı dayandırıldıqdan sonra Avropaya alternativ tədarük xəttini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Layihə hansı ölkələri əhatə edir?
Layihə Yunanıstan limanlarından Ukraynaya ildə 10 milyard kubmetr təbii qazın nəqlini nəzərdə tutur. Dəhlizə Rumıniya, Macarıstan, Slovakiya və Moldova da daxildir.
Bolqarıstan öz ərazisindən keçəcək xəttə 350 milyon dollar dövlət zəmanəti verib. Bolqarıstan hissəsinin 2026-cı ilin sonunadək tamamlanması planlaşdırılır.