Avrozonada illik inflyasiya AMB-nin hədəfinə yaxınlaşır
Avrozonada illik inflyasiya mart ayında 2,2 faizə enərək, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) 2 faizlik hədəfinə yaxınlaşıb. İşsizlik səviyyəsi 6,1 faizlə rekord həddə düşüb. İnflyasiyanın yavaşlaması AMB-nin faiz endirimi gözləntilərini artırsa da, ABŞ-ın tarif artımı ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər siyasətçiləri ehtiyatlı olmağa sövq edir.
Avrozonada illik inflyasiya səviyyəsi ötən ay Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) hədəfinə yaxınlaşıb, çünki avrozonada işsizlik səviyyəsi yeni rekord minimuma enib.
Eurostat, istehlak qiymətlərinin mart ayında keçən ilin eyni ayı ilə müqayisədə yüzdə 2,2 artdığını, fevralda yüzdə 2,3 olan inflyasiya nisbətindən gerilədiyini bildirib. İqtisadçılar da inflyasiyanın 2,2 faizə düşəcəyini gözləyirdilər.
Fevralda yüzdə 3,7 olan xidmət inflyasiyası əhəmiyyətli dərəcədə azalaraq 3,4 faizə enib, bu da qiymətlərin daha əvvəl sürətlə artmağa davam etdiyi bir sahədə soyumağa işarə edir.
Ardıcıl iki aydır ki, qiymət artımlarının yavaşlaması ilə investorlar geniş şəkildə AMB-nin siyasətini təyin edən mərkəzi bankın idarəetmə şurasının bu ay toplaşacağı zaman ardıcıl altıncı dəfə faiz dərəcələrini endirəcəyini gözləyirlər.
Yenə də, 2%-lik hədəfə demək olar ki, çatdıqda, AMB ABŞ tariflərinin artımının miqyası və diqqət mərkəzində artan qeyri-müəyyənlik fonunda faiz dərəcələrini saxlamağı seçə bilər.
Eurostatın bildirdiyinə görə, Avrozonada işsizlik səviyyəsi yanvarda 6,2%-dən fevralda 6,1%-ə düşərək rekord həddə düşüb.
Bəzi siyasətçilər pozulma sürücüsünü dayandırmağı seçə biləcəklərinə işarə edirlər. AMB prezidenti Christine Lagarde bu həftə vurğuladı ki, siyasətçilər inflyasiyanı hədəfə qaytarmaq üçün mübarizədə qalibiyyət elan etmirlər.