Türkiyədə Diyanət İşləri Başçısı Əli Ərbaş Həcc püşkatma mərasiminin çəkildiyini bildirərək, "Püşkatmaya qatılan ən yaşlı zəvvar namizədin 114 yaşı Diyarbəkirdən, ən gənc zəvvar namizəd isə 24 günlük Batman vilayətindəndir" dedi. Zəvvar namizədləri saat 21.00-dan etibarən nəticələri Elektron Hökumət vasitəsilə öyrənə biləcəklər.
Qeydiyyatını yeniləyən və ilkin qeydiyyatdan keçən 2 milyon 473 min 65 nəfərin iştirakı ilə Həcc püşkatması keçirilib. Zəvvar namizədləri saat 21.00-dan etibarən nəticələri Elektron Hökumət vasitəsilə öyrənə biləcəklər.
Diyanət İşləri İdarəsinin Konfrans Salonunda kompüter vasitəsilə və notariusun iştirakı ilə keçirilən püşkatma mərasimində zəvvar namizədləri və onların yaxınları, eləcə də rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Burada çıxış edən Diyanət İşləri Başçısı Əli Ərbaş bu il Həcc püşkatma mərasimini Qəzzada hüzn və böyük ağrının kölgəsində keçirdiklərini söyləyib.
İllərdir haqsız, qanunsuz və amansız vəhşiliyə məruz qalan fələstinlilərin acısı ilə ürəklərinin yandığını bildirən Ərbaş, həcc püşkatmasının həyəcanını acı-şirinli sevinclə yaşadıqlarını deyib.
İslamın beş əsas sütunundan biri olan ziyarətin müqəddəs yerləri ziyarət etmək deyil, həm də möminlərə zaman və məkan şüurunu, ümmət və qardaşlıq şüurunu qazandıran dərin bir səyahət olduğunu bildirən Ərbaş dedi: "Bu müqəddəs səfər bizə məsuliyyətlərimizi xatırladır. Təslimiyyət, səbir, şükür, mərhəmət, fədakarlıq və gözəl əxlaqı öyrədərək bizi təqvaya aparır".