Polşanın büdcə kəsiri Rusiyanın təsiri altında böyüyür
Polşanın dövlət büdcəsinin kəsiri müdafiə xərclərinin artması və ƏDV gəlirlərinin azalması səbəbindən 2024-cü ildə ÜDM-in 6,6 faizinə yüksəlir.
Polşa Statistika Xidmətinin (GUS) ilkin məlumatlarına görə, 2023-cü ildə 5,3 faiz olan büdcə kəsirinin Ümumi Daxili Məhsula (ÜDM) nisbəti 2024-cü ildə 6,6 faizə yüksəlib. Rusiya-Ukrayna müharibəsi davam etdikcə qonşu qonşu Polşada narahatlıqlar müdafiə sahəsinə daha çox investisiya yatırmağa sövq edir.
Polşa hazırda ÜDM-nin 4,7 faizi ilə NATO-nun ən çox müdafiə xərcləyən ölkəsidir, Varşava isə xüsusilə reaktiv təyyarələr, raketlər və tanklara milyardlarla avro xərcləyir.
Ölkənin büdcə kəsiri 2021-ci ildə ÜDM-nin 1,7 faizinə bərabər olduğu halda, 2022-ci ildə 3,4 faizə yüksəlib. Ölkənin dövlət borcu ötən il ÜDM-in 55,3 faizinə yüksəlib, 2023-cü ildə isə ÜDM-in 49,5 faizinə bərabər olub.